Numbuzin sale is still live: No.3 and No.5 skincare up to 28% off right now. Prices re-verified September 1.

    Brand

    COSRX

    Known for Advanced Snail 96 Mucin Power Essence and The Retinol 0.1 Cream.
    COSRX logo

    COSRX is a Korean skincare brand founded in Seoul in 2013, whose name combines Cosmetics and Rx. It is known for the Advanced Snail line and The RX line of higher-strength actives such as The Retinol 0.1 Cream. Amorepacific became its controlling shareholder after a stake increase announced in October 2023.

    Founded

    2013

    Founder

    Jun Sang Hun, founder and CEO

    Headquarters

    Gangnam-gu, Seoul, South Korea

    Ownership

    Amorepacific, which announced in October 2023 that it would raise its stake to about 93.2%

    Ownership and scale

    Amorepacific reported COSRX sales of 204.4 billion won in 2022, with more than 90% from overseas.

    Brand timeline

    1. 2013

      Jun Sang Hun founds COSRX

    2. 2018

      COSRX enters Amazon US

    3. 2021

      Amorepacific buys a 38.4% stake

    4. 2023

      Amorepacific announces it will raise its stake to about 93.2%

    Where to buy

    Brand siteAmazonUlta BeautyDermstoreCostcoWalmart

    Where to get the best offers

    cosrx.com offers 20% off a first order for new customers and multi-pack pricing on The Retinol 0.1 Cream.

    COSRX products we have reviewed

    COSRX Advanced Snail 96 Mucin Power Essence
    k-beauty

    Advanced Snail 96 Mucin Power Essence

    COSRX

    Key Ingredient

    96% Snail Secretion Filtrate

    Key ingredients named by the brand: 96% Snail Secretion Filtrate, Allantoin and PanthenolNo fragrance listed in the ingredient listPump essence, 3.38 fl oz (100ml)
    $25.00/ 3.38 fl oz (100ml)($0.25/ml)
    COSRX The Retinol 0.1 Cream
    k-beauty

    The Retinol 0.1 Cream

    COSRX

    Key Ingredient

    Pure retinol

    Key ingredients named by the brand: Pure retinol, Panthenol and AdenosineNo fragrance listed in the ingredient listRetinol cream in a tube, night use, 0.67 fl oz (20ml)
    $27.00/ 0.67 fl oz (20ml)($1.35/ml)
    COSRX One Step Original Blemish Pore Clear Pad
    k-beauty

    One Step Original Blemish Pore Clear Pad

    COSRX

    Key Ingredient

    White Willow Bark Water

    Key ingredients named by the brand: White Willow Bark Water, BHA + PHA + LHA and Zinc PCANo fragrance listed in the ingredient listDual-sided exfoliating toner pads, 70mm, in a jar with built-in tweezers, 10.14 fl oz (300ml)
    $26.00/ 10.14 fl oz (300ml)($0.09/ml)
    COSRX 5 PDRN Collagen Intense Vitalizing Serum
    k-beauty

    5 PDRN Collagen Intense Vitalizing Serum

    COSRX

    Key Ingredient

    5 PDRN

    Key ingredients named by the brand: 5 PDRN, Low Molecular Weight Collagen and NiacinamideNo fragrance listed in the ingredient listPump serum, 3.38 fl oz (100ml)
    $25.00/ 3.38 fl oz (100ml)($0.25/ml)

    Brand background is compiled from public sources. Ownership and valuation figures are reported acquisitions or valuations where disclosed; private brands are marked as not publicly disclosed. Prices and retailers change, so confirm on the brand's official page.