Numbuzin sale is still live: No.3 and No.5 skincare up to 28% off right now. Prices re-verified September 1.

    Brand

    Rhode

    Known for the Peptide Lip Treatment and Glazing Milk.
    Rhode logo

    Rhode is a skincare and makeup brand launched in 2022 by Hailey Rhode Bieber with co-founders Michael D. Ratner and Lauren Ratner. e.l.f. Beauty acquired it in a deal announced in May 2025 and valued at up to $1 billion including an earnout. Rhode sold only on its own site until it launched at Sephora in the US and Canada in September 2025.

    Founded

    2022

    Founder

    Hailey Rhode Bieber, with co-founders Michael D. Ratner and Lauren Ratner

    Headquarters

    Los Angeles, California

    Ownership

    e.l.f. Beauty (NYSE: ELF), which completed its acquisition of Rhode on August 5, 2025

    Ownership and scale

    e.l.f. Beauty reported Rhode's net sales at $212 million for the 12 months ended March 31, 2025.

    Brand timeline

    1. 2022

      Hailey Bieber launches Rhode

    2. 2025

      e.l.f. Beauty agrees in May to acquire Rhode and completes the deal on August 5

    3. 2025

      Rhode launches at Sephora in the US and Canada in September

    Where to buy

    Brand siteSephora

    Where to get the best offers

    rhodeskin.com offers free US shipping over $45 and sells smaller sizes of Barrier Restore Cream, Glazing Milk and Peptide Glazing Fluid at $20.

    Rhode products we have reviewed

    Rhode Peptide Lip Treatment (Unscented)
    mid-range
    Vegan
    CF

    Peptide Lip Treatment (Unscented)

    Rhode

    Key Ingredient

    Peptide

    Key ingredients named by the brand: Peptide, Shea Butter and Vitamin ENo fragrance listed in the ingredient listPeptide lip treatment balm with glossy finish, squeeze tube, .3 fl oz (10ml)
    $20.00/ .3 fl oz (10ml)($2.00/ml)
    Rhode Barrier Restore Cream
    mid-range
    Vegan
    CF

    Barrier Restore Cream

    Rhode

    Key Ingredient

    Peptides

    Key ingredients named by the brand: Peptides, Shea Butter and Hyaluronic AcidNo fragrance listed in the ingredient listCream moisturizer, squeeze tube, big (1.7 oz)
    $32.00/ big (1.7 oz)
    Rhode Glazing Milk
    mid-range
    Vegan
    CF

    Glazing Milk

    Rhode

    Key Ingredient

    Ceramide Trio

    Key ingredients named by the brand: Ceramide Trio, Mineral Complex and Vitamin ENo fragrance listed in the ingredient listMilky ceramide facial essence, bottle, 4.2 fl oz (124ml)
    $32.00/ 4.2 fl oz (124ml)($0.26/ml)
    Rhode Peptide Glazing Fluid
    mid-range
    Vegan
    CF

    Peptide Glazing Fluid

    Rhode

    Key Ingredient

    Peptide

    Key ingredients named by the brand: Peptide, Niacinamide and Marula OilNo fragrance listed in the ingredient listGel serum, pump bottle, 1.7 fl oz (50ml)
    $32.00/ 1.7 fl oz (50ml)($0.64/ml)

    Brand background is compiled from public sources. Ownership and valuation figures are reported acquisitions or valuations where disclosed; private brands are marked as not publicly disclosed. Prices and retailers change, so confirm on the brand's official page.