Numbuzin sale is still live: No.3 and No.5 skincare up to 28% off right now. Prices re-verified September 1.

    Ingredient deep dive

    PDRN

    Also seen as: polydeoxyribonucleotide, polynucleotides, salmon DNA
    All ingredients

    What it does

    A regenerative ingredient derived from salmon DNA fragments, used to support hydration and the look of skin repair and rejuvenation.

    Best for

    Dull, tired, or aging skin seeking a rejuvenation and hydration boost. Strongest evidence is for in-clinic injectable use.

    What is PDRN?

    PDRN, short for polydeoxyribonucleotide, is a regenerative ingredient made from purified salmon DNA fragments. It is used to support hydration and the look of skin repair and rejuvenation, and it belongs to the polynucleotide family.

    It became popular first in esthetic clinics, and it is now appearing in topical serums.

    Does PDRN work in skincare?

    PDRN has strong evidence as an injectable skin booster, and topical versions are a promising but newer, less-proven category.

    A systematic review found polynucleotides deliver rejuvenation and skin-quality benefits in esthetic medicine, with the strongest data for injectable use.

    In a topical serum, such as the PDRN serums from budget ranges like The Inkey List, expect hydration and a smoother-looking finish rather than the results of an in-clinic treatment. Set expectations at the appearance of fresher, more hydrated skin.

    Who should use PDRN?

    Topical PDRN suits anyone curious about a hydrating, rejuvenation-focused serum. For a stronger, evidence-backed result, the injectable form is a professional treatment, not a cream.

    Evidence

    Polynucleotides (the PDRN family) show rejuvenation and skin-quality benefits in esthetic medicine, with the strongest evidence for injectable skin boosters.

    Read the source: Systematic review: the effectiveness of polynucleotides in esthetic medicine (2025) ->

    Frequently asked questions

    Lifting creams featuring PDRN

    Anua PDRN Hyaluronic Acid Capsule 100 Serum
    k-beauty

    PDRN Hyaluronic Acid Capsule 100 Serum

    Anua

    Key Ingredient

    PDRN

    Key ingredients named by the brand: PDRN, Hyaluronic Acid and CollagenNo fragrance listed in the ingredient listCapsule dropper serum, emerald-tinted, 1.01 fl oz (30ml)
    $30.00/ 1.01 fl oz (30ml)($1.00/ml)
    COSRX 5 PDRN Collagen Intense Vitalizing Serum
    k-beauty

    5 PDRN Collagen Intense Vitalizing Serum

    COSRX

    Key Ingredient

    5 PDRN

    Key ingredients named by the brand: 5 PDRN, Low Molecular Weight Collagen and NiacinamideNo fragrance listed in the ingredient listPump serum, 3.38 fl oz (100ml)
    $25.00/ 3.38 fl oz (100ml)($0.25/ml)
    Medicube PDRN Pink Collagen Volume Multi Balm
    k-beauty

    PDRN Pink Collagen Volume Multi Balm

    Medicube

    Key Ingredient

    Volufiline

    Key ingredients named by the brand: Volufiline, PDRN and NADNo fragrance listed in the ingredient listTwist-up balm stick for face and body, 10 g / 0.35 oz.
    $22.00/ 10 g / 0.35 oz.
    Medicube PDRN Pink Peptide Serum (Salmon DNA PDRN)
    k-beauty

    PDRN Pink Peptide Serum (Salmon DNA PDRN)

    Medicube

    Key Ingredient

    Salmon DNA PDRN

    Key ingredients named by the brand: Salmon DNA PDRN, Peptide and NiacinamideContains fragranceDropper serum, 1.01 fl oz (30ml)
    $24.00/ 1.01 fl oz (30ml)($0.80/ml)
    Medicube Salmon PDRN Pink Collagen Jelly Gel Mask
    k-beauty

    Salmon PDRN Pink Collagen Jelly Gel Mask

    Medicube

    Key Ingredient

    Salmon PDRN

    Key ingredients named by the brand: Salmon PDRN, Hydrolyzed Collagen and NiacinamideContains fragranceHydrogel sheet mask, 1 sheet / 28 g (0.98 oz.)
    $5.99/ 1 sheet / 28 g (0.98 oz.)
    Lancome Absolue Longevity Soft Cream
    luxury

    Absolue Longevity Soft Cream

    Lancome

    Key Ingredient

    Absolue Perpetual Rose extract

    Key ingredients named by the brand: Absolue Perpetual Rose extract, Pro-Xylane and Absolue PDRNContains fragranceCream, 1 fl oz (30ml)
    $170.00/ 1 fl oz (30ml)($5.67/ml)
    Dr. Althea PDRN Reju 2000 Cream
    k-beauty
    Vegan
    CF

    PDRN Reju 2000 Cream

    Dr. Althea

    Key Ingredient

    PDRN (Sodium DNA) 2,000ppm

    PDRN for revitalized, healthy-looking skinPanthenol and ectoin for calming and hydrationGentle enough for daily use
    $20.90/ 0.7 oz / 20 g
    Medik8 Exo-PDRN Prismatic+
    professional
    Vegan
    CF

    Exo-PDRN Prismatic+

    Medik8

    Key Ingredient

    PDRN

    PDRN serumLightweight active serumVegan and cruelty-free
    $96.00/ Full size